PN10-14R-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PN10-14R-D
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Yellow
Insulation :
Insulated
Termination :
Crimp
Depth :
13.2mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Copper
Thickness :
0.040 1.02mm
Width - Outer Edges :
0.520 13.21mm
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Orientation :
Straight
Radiation Hardening :
No
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Width :
13.208mm
Wire Gauge :
10-12 AWG
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Length - Overall :
1.210 30.73mm
Gender :
FEMALE
Terminal Type :
Circular
Weight :
2.758012g
Published :
Length :
30.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
Pan-Term®
Wire/Cable Gauge :
-10 AWG
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge (Min) :
10 AWG