PN10-14LF-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PN10-14LF-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #1/4
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Spade Connectors
Width :
11.7mm
Packaging :
Bulk
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width - Outer Edges :
0.460 11.68mm
Feature :
Butted Seam, Serrated Termination
Published :
Series :
Pan-Term®
Depth :
11.68mm
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Insulation Diameter :
0.225 (5.72mm)
Color :
Yellow
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Mount :
Free Hanging
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Material - Insulation :
Polyamide (PA), Nylon
Terminal Type :
Spring, Snap
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation :
Insulated
Contact Material :
Copper
Factory Lead Time :
4 Weeks
Length - Overall :
1.170 29.72mm
Terminal and Terminal Block Type :
FORK TERMINAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
29.718mm
Tongue Inside Opening :
0.250 (6.35mm)