PMEG4005AEA/8X
Mfr.Part #
PMEG4005AEA/8X
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
500mA DC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 40V
Capacitance @ Vr, F :
43pF @ 1V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
470mV @ 500mA
Datasheets
PMEG4005AEA/8X
Nexperia PMEG4005AEA/8X
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 470mV @ 500mA 150°C Max 100μA @ 40V Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount