PMEG4002ELD,315
Mfr.Part #
PMEG4002ELD,315
Package / Case
2-XDFN
Description
DIODE SCHOT 40V 200MA DFN1006D-2
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 1V 1MHz
Max Surge Current :
3A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
3A
JESD-609 Code :
e3
Reverse Recovery Time :
4 ns
Forward Current :
200mA
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Max Reverse Leakage Current :
300nA
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
2
Forward Voltage :
600mV
Average Rectified Current :
200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 40V
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
2-XDFN
Lead Free :
Lead Free
Diode Element Material :
SILICON
Recovery Time :
4 ns
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
40V
Max Reverse Voltage (DC) :
40V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
PMEG4002
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 200mA
Number of Terminations :
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
10μA
Diode Type :
Schottky
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Datasheets
PMEG4002ELD,315
Nexperia PMEG4002ELD,315
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 600mV @ 200mA 150°C Max 10μA @ 40V 2-Termination Tape & Reel (TR) 2-XDFN Surface Mount
PMEG4002ELD,315 Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 300nA volts.The average rectified current for this device is 200mA volts.When the forward current reaches 200mA, it is allowed.Electrical and electronic devices produce the least 1W heat (energy loss).The maximum surge current is 3A.A data chart shows that the peak reverse is 10μA in the datasheets.
PMEG4002ELD,315 Features
a maximal reverse leakage current of 300nA volts
an average rectified current of 200mA volts
the least amount of 1W heat (energy loss)