PMEG2010EPASX
Mfr.Part #
PMEG2010EPASX
Package / Case
3-UDFN Exposed Pad
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DFN2020D-3
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Configuration :
Single
Average Rectified Current :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Capacitance @ Vr, F :
175pF @ 1V 1MHz
Reverse Recovery Time :
50 ns
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PDSO-N3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20V
Package / Case :
3-UDFN Exposed Pad
Operating Temperature (Max) :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
CATHODE
Power Dissipation-Max :
0.5W
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Form :
NO LEAD
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1900μA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
375mV @ 1A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Datasheets
PMEG2010EPASX
Nexperia PMEG2010EPASX
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 375mV @ 1A 150°C Max 1900μA @ 20V 3-Termination Cut Tape (CT) 3-UDFN Exposed Pad Surface Mount
PMEG2010EPASX Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.
PMEG2010EPASX Features
an average rectified current of 1A volts