PMEG2010EA,115
Mfr.Part #
PMEG2010EA,115
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD323
Diodes - Rectifiers - Single
Current - Average Rectified (Io) :
1A DC
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Forward Current :
1A
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Diode Type :
Schottky
Output Current-Max :
1A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50μA @ 15V
Reference Standard :
IEC-60134
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Base Part Number :
PMEG2010
Published :
Factory Lead Time :
4 Weeks
Surface Mount :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 1A
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Forward Voltage :
550mV
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
20V
Terminal Form :
Gull wing
Configuration :
Single
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Capacitance @ Vr, F :
25pF @ 5V 1MHz
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
HTS Code :
Datasheets
PMEG2010EA,115
Nexperia PMEG2010EA,115
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A 125°C Max 50μA @ 15V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-76, SOD-323 Surface Mount
PMEG2010EA,115 Overview
Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 1A.Using the output current as an example, 1A is the maximum value.
PMEG2010EA,115 Features
1A is the maximum value