PMEG2005EB,115
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMEG2005EB,115
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
SC-79, SOD-523
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD523
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
500mA
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Base Part Number :
PMEG2005
Peak Reverse Current :
30µA
Max Operating Temperature :
125°C
Max Surge Current :
6A
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Output Current-Max :
0.5A
Diode Element Material :
SILICON
Forward Voltage :
480mV
Pin Count :
2
Diode Type :
Schottky
Current - Average Rectified (Io) :
500mA DC
Max Reverse Leakage Current :
30µA
Average Rectified Current :
500mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
480mV @ 500mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
30μA @ 10V
Number of Pins :
2
HTS Code :
Terminal Form :
Flat
Length :
6.35mm
Number of Phases :
1
Package / Case :
SC-79, SOD-523
Reverse Test Voltage :
10V
Factory Lead Time :
4 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Peak Non-Repetitive Surge Current :
6A
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Application :
EFFICIENCY
Terminal Position :
Dual
Weight :
4.535924g
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Height :
6.35mm
Capacitance @ Vr, F :
30pF @ 1V 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Width :
6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Published :
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Datasheets
PMEG2005EB,115
Nexperia PMEG2005EB,115
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 480mV @ 500mA 125°C Max 30μA @ 10V 2-Termination Tape & Reel (TR) SC-79, SOD-523 Surface Mount
PMEG2005EB,115 Overview
In this device, the maximum reverse leakage current is 30μA volts.The average rectified current for this device is 500mA volts.When the forward current reaches 500mA, it is allowed.The maximum surge current is 6A.As far as output current is concerned, 0.5A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 30μA in the datasheets.
PMEG2005EB,115 Features
a maximal reverse leakage current of 30μA volts
an average rectified current of 500mA volts
0.5A is the maximum value