PMEG060V030EPDZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMEG060V030EPDZ
Manufacturer
Nexperia
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A CFP15
Manufacturer :
Nexperia
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Form :
Flat
Power Dissipation-Max :
1.66W
Reverse Recovery Time :
12ns
Number of Terminations :
3
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Operating Temperature - Junction :
175°C Max
Forward Current :
3A
Case Connection :
CATHODE
Application :
EFFICIENCY
Capacitance @ Vr, F :
350pF @ 1V 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200µA @ 60V
Reverse Current-Max :
200μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Phases :
1
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
530mV @ 3A
Operating Temperature (Max) :
175°C
Reference Standard :
AEC-Q101; IEC-60134
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
60V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Pin Count :
3
Factory Lead Time :
4 Weeks
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Surface Mount :
yes
Datasheets
PMEG060V030EPDZ
Nexperia PMEG060V030EPDZ
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 530mV @ 3A 175°C Max 200μA @ 60V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
PMEG060V030EPDZ Overview
A forward current of 3A is allowed.In the case of a maximum reverse current, the value reaches 200μA.