PMC75E-1-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PMC75E-1-N
Manufacturer
Cosel
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Manufacturer :
Cosel
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
JESD-30 Code :
R-XXMA-X9
Operating Temperature :
0°C~65°C
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Number of Outputs :
3
Voltage - Output 3 :
-12V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Input :
85V~264VAC
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Minimum Load Required :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output 2 :
12V
Current - Output 2 :
2.5A
Applications :
ITE (Commercial)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Output Power :
76W
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Output 1 :
8A
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Published :
Current - Output 3 :
500mA
Height :
93mm
Current - Output (Max) :
8A 2.5A 500mA
Mounting Type :
Chassis Mount
Input Voltage-Nom :
100V
Output Voltage :
5V
Voltage - Output 1 :
5V
Efficiency :
75%
Surface Mount :
No
Trim/Adjustable Output :
yes
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Type :
Enclosed
Size / Dimension :
8.78Lx3.66W x 1.65 H 223.0mmx93.0mmx42.0mm
Series :
PMC (75W)