PMC1806-600
Mfr.Part #
PMC1806-600
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1806 (4516 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 1806 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Length :
4.5mm
Filter Type :
FERRITE CHIP
Case Code (Metric) :
Number of Functions :
1
Case Code (Imperial) :
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Lines :
1
Size / Dimension :
0.177Lx0.063W 4.50mmx1.60mm
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
25%
Max DC Current :
400mA
Rated Current :
0.4A
Base Part Number :
PMC1806
Reach Compliance Code :
Unknown
Impedance @ Frequency :
60Ohm @ 100MHz
Impedance :
60Ohm
Height :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
Mount :
Surface Mount
Frequency :
100MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
100MHz
Shielding :
Unshielded
Construction :
Chip Bead
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PMC
Package / Case :
1806 (4516 Metric)
Material :
Ferrite
Datasheets
PMC1806-600
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN