PMC1206-601
Mfr.Part #
PMC1206-601
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 1206 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Material :
Ferrite
Test Frequency :
100MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) (Max) :
500MOhm
Lead Free :
Contains Lead
Packing Method :
TR
Reach Compliance Code :
Unknown
Impedance :
600Ohm
Impedance @ Frequency :
600Ohm @ 100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Current :
0.2A
Tolerance :
25%
Base Part Number :
PMC1206
Case Code (Imperial) :
Weight :
10.007382mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Filter Type :
FERRITE CHIP
Series :
PMC
Height :
1.0922mm
Number of Lines :
1
Max DC Current :
200mA
Construction :
Chip Bead
Frequency :
100MHz
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Number of Functions :
1
Published :
Datasheets
PMC1206-601
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN