PM74SH-681M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM74SH-681M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 680UH 270MA 1.6OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Height :
4.8mm
Resistance :
1.6Ohm
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
Q @ Freq :
65 @ 796kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
680μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e2
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.276Lx0.276W 7.00mmx7.00mm
Published :
Current Rating :
270mA
Case/Size Code :
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation :
200mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
270mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Shielding :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.189 4.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package / Case :
Nonstandard
Series :
PM74SH
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
PM74SH-681M-RC
PM74SH-681M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD