PM63S-560L
Mfr.Part #
PM63S-560L
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 56UH 370MA 500MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±15%
Test Frequency :
2.52MHz
Max DC Current :
370mA
Width :
5.588mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Material - Core :
Ferrite
Mount :
Surface Mount
Series :
PM63S
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Current Rating :
370mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Length :
6.1976mm
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Size / Dimension :
0.244Lx0.220W 6.20mmx5.60mm
Composition :
Wirewound
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Current Rating (Amps) :
370mA
Termination :
SMD/SMT
Published :
Inductance :
56μH
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
Type :
Wirewound
Shielding :
Shielded
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
PM63S
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
100°C
Min Operating Temperature :
-30°C
Datasheets
PM63S-560L
PM63S-560L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD