PM63S-270M
Mfr.Part #
PM63S-270M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 27UH 570MA 340MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Nonstandard
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
570mA
Frequency - Self Resonant :
19MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Construction :
Bobbin Core
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Shielding :
yes
Series :
PM63S
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.130 3.30mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Max DC Current :
570mA
Test Frequency :
2.52MHz
Type :
Wirewound
HTS Code :
Terminal Shape :
SINGLE SIDE
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
340mOhm Max
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.244Lx0.220W 6.20mmx5.60mm
Inductance :
27μH
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Packing Method :
TR
Datasheets
PM63S-270M
PM63S-270M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD