PM628S-820-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM628S-820-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82UH 700MA 400MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Series :
PM628S
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
9
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Max DC Current :
700mA
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Saturation :
560mA
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance :
82μH
Tolerance :
±30%
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Shielding :
yes
Height :
2.8mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
400mOhm Max
Size / Dimension :
0.268Lx0.268W 6.80mmx6.80mm
Pbfree Code :
Test Frequency :
0.1MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Q @ Freq :
9 @ 796kHz
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Datasheets
PM628S-820-RC
PM628S-820-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD