PM5GDW12.0
Mfr.Part #
PM5GDW12.0
Manufacturer
Bivar, Inc.
Description
PNL MNT GREEN 20MA W/WIRE 12"
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Voltage :
2.1V
Luminous Intensity :
25 mcd
Panel Cutout Shape :
Round
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wavelength - Peak :
568nm
Panel Cutout Dimensions :
0.25 (6.35mm)
Type :
LED
Termination Style :
Wire Leads - 12 (304.80mm)
Forward Voltage :
2.1V
Termination :
Wire Leads
Lens Style :
Round with Domed Top
Operating Supply Voltage :
2.1V
Lens Transparency :
Diffused
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lamp Color :
Green
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Viewing Angle :
45°
Pbfree Code :
yes
Ratings :
Vf (Typ), If (Max)
Forward Current :
30mA
REACH SVHC :
Unknown
Series :
PM5
Datasheets
PM5GDW12.0
Introducing Bivar, Inc. PM5GDW12.0 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.1V, Type:LED, PM5GDW12.0 pinout, PM5GDW12.0 datasheet PDF, PM5GDW12.0 amp .Beyond Bivar, Inc. PM5GDW12.0 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.