PM5401.103NLT
Mfr.Part #
PM5401.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 1.4A 422MOHM SMD
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Application :
Power
Inductance :
10 µH
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Test Frequency :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
1.6A
Product :
Power Inductors
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Tolerance :
±20%
Width :
3.4 mm
Height :
2 mm
Saturation Current :
1.6 A
Ratings :
Qualification :
AEC-Q200
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
RoHS :
Details
Length :
3.7 mm
DC Resistance (DCR) :
422mOhm Max
Pulse
Packaging :
Reel
Series :
PM5401
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Core Type :
Datasheets
PM5401.103NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD