PM5400.471NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM5400.471NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470NH 5A 30 MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Features :
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Tolerance :
±20%
Application :
Power
Qualification :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
7.2A
Core Type :
Molded
Material - Core :
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Brand :
Test Frequency :
100 kHz
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
PM5400
Shielding :
Shielded
Type :
Molded
Size / Dimension :
0.138" L x 0.126" W (3.50mm x 3.20mm)
Packaging :
Reel
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating (Amps) :
5 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Pulse
Saturation Current :
7.2 A
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
1.2 mm
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Width :
3.4 mm
RoHS :
Details
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
470 nH
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Power Inductors
Length :
3.7 mm
Supplier Device Package :
Datasheets
PM5400.471NLT
Pulse Electronics PM5400.471NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD