PM5022S-331M-RC
Mfr.Part #
PM5022S-331M-RC
Description
FIXED IND 330UH 800MA 790MOHM SM
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Depth :
14.3mm
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Series :
PM5022S
Q @ Freq :
30 @ 796kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
yes
Test Frequency :
100kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) :
790mOhm
Inductance :
330μH
Packing Method :
TR
Max DC Current :
800mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Q Factor :
30
Current Rating :
1.1A
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Height :
6.8mm
Current - Saturation :
1.4A
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Height Seated (Max) :
0.280 7.10mm
Datasheets
PM5022S-331M-RC
Bourns, Inc. PM5022S-331M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD