PM5022H-4R7M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM5022H-4R7M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 8.8MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
8.5A
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
4.7μH
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Test Frequency :
0.1MHz
Package / Case :
Nonstandard
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Copper/Tin (Cu/Sn)
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
38 @ 3MHz
DC Resistance (DCR) :
8.8MOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
33MHz
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Size / Dimension :
0.866Lx0.591W 22.00mmx15.00mm
Current - Saturation :
15A
Depth :
15.3mm
Height Seated (Max) :
0.307 7.80mm
Published :
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
PM5022H
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height :
7mm
Datasheets
PM5022H-4R7M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD