PM5022-471K-RC
Mfr.Part #
PM5022-471K-RC
Description
FIXED IND 470UH 800MA 820MOHM SM
Series :
PM5022
Shielding :
No
Material - Core :
Ferrite
DC Current :
800mA
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Height :
6.9mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e2
Inductance :
470μH
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Depth :
14.3mm
Current Rating :
800mA
HTS Code :
Q @ Freq :
15 @ 796kHz
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
DC Resistance (DCR) :
820mOhm Max
Max DC Current :
800mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
820MOhm
Current - Saturation :
1.5A
Datasheets
PM5022-471K-RC
Bourns, Inc. PM5022-471K-RC
PM5022-471K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD