PM5022-221M-RC
Mfr.Part #
PM5022-221M-RC
Description
FIXED IND 220UH 1.1A 420MOHM SMD
Current - Saturation :
2.2A
Inductance :
220μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance Tolerance :
10%
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
RMS Current (Irms) :
1.1A
Height :
6.6mm
Shielding :
Unshielded
Depth :
14.3mm
Test Frequency :
100kHz
Current Rating :
1.2A
1
Military Standard :
Not
Series :
PM5022
DC Resistance (DCR) :
420mOhm
JESD-609 Code :
e2
Tolerance :
±20%
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Ferrite
DC Current :
1.1A
Frequency - Self Resonant :
796kHz
Published :
Q Factor :
20
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Q @ Freq :
20 @ 4.5MHz
Max DC Current :
1.1A
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Datasheets
PM5022-221M-RC
Bourns, Inc. PM5022-221M-RC
PM5022-221M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD