PM5022-221K-RC
Mfr.Part #
PM5022-221K-RC
Description
FIXED IND 220UH 1.1A 420MOHM SMD
Q @ Freq :
20 @ 4.5MHz
JESD-609 Code :
e2
DC Resistance (DCR) :
420mOhm Max
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
100kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Case/Size Code :
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
1.1A
Published :
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
PM5022
Current - Saturation :
2.2A
Frequency - Self Resonant :
796kHz
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Inductance :
220μH
Datasheets
PM5022-221K-RC
Bourns, Inc. PM5022-221K-RC
PM5022-221K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD