PM5022-220M-RC
Mfr.Part #
PM5022-220M-RC
Description
FIXED IND 22UH 3.6A 45 MOHM SMD
Stock
800
In Stock :
800
Surface Mount
RMS Current (Irms) :
3.6A
Height Seated (Max) :
0.272 6.90mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Inductance Tolerance :
20%
Max DC Current :
3.6A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Inductance :
22μH
Q @ Freq :
22 @ 13MHz
DC Current :
3.6A
Test Frequency :
100kHz
JESD-609 Code :
e2
Current - Saturation :
6.7A
Number of Pins :
Frequency - Self Resonant :
2.52MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
2008
Current Rating :
3.5A
Depth :
14.3mm
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
6.6mm
Q Factor :
22
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.720Lx0.551W 18.30mmx14.00mm
Series :
PM5022
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Shielding :
No
Datasheets
PM5022-220M-RC
Bourns, Inc. PM5022-220M-RC
PM5022-220M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD