PM42S-3R9
Mfr.Part #
PM42S-3R9
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 880MA 155MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Packing Method :
TR
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Published :
Inductance :
3.9μH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Max DC Current :
1.82A
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Type :
Wirewound
Tolerance :
±30%
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
yes
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Current Rating :
880mA
Series :
PM42S
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
7.96MHz
DC Resistance (DCR) :
155mOhm Max
Mount :
Surface Mount
Height :
2mm
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
PM42S-3R9
Bourns, Inc. PM42S-3R9
PM42S-3R9 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD