PM42S-390
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM42S-390
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39UH 300MA 709MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
PM42S
Max DC Current :
640mA
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Packing Method :
TR
Height :
2mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Material - Core :
Ferrite
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
709mOhm Max
Tolerance :
±30%
Mount :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Type :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
39μH
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Current Rating :
300mA
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-30°C~100°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Test Frequency :
10kHz
Datasheets
PM42S-390
Bourns, Inc. PM42S-390
PM42S-390 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD