PM42S-2R2-RC
Mfr.Part #
PM42S-2R2-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 2.2UH 2.1A 55 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Max DC Current :
2.1A
Series :
PM42S
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
8
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±30%
Height :
1.8mm
Shielding :
yes
Current Rating :
2.1A
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e2
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Packing Method :
TR
Military Standard :
Not
Pbfree Code :
yes
Inductance :
2.2μH
Depth :
5mm
Q @ Freq :
8 @ 7.96MHz
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
DC Current :
2.1A
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
PM42S-2R2-RC
Bourns, Inc. PM42S-2R2-RC
PM42S-2R2-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD