PM42S-101-RC
Mfr.Part #
PM42S-101-RC
Description
FIXED IND 100UH 400MA 1.35OHM SM
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Current - Saturation :
300mA
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Series :
PM42S
Frequency - Self Resonant :
12MHz
Published :
Inductance :
100μH
Tolerance :
±30%
Height :
1.8mm
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Surface Mount :
Test Frequency :
0.1MHz
Packing Method :
TR
DC Resistance (DCR) :
1.35Ohm Max
Q @ Freq :
10 @ 796kHz
Max DC Current :
400mA
Datasheets
PM42S-101-RC
Bourns, Inc. PM42S-101-RC
PM42S-101-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD