PM42S-100-RC
Mfr.Part #
PM42S-100-RC
Description
FIXED IND 10UH 1.3A 150 MOHM SMD
Max DC Current :
1.3A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
PM42S
Packing Method :
TR
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
POWER INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Case/Size Code :
Tolerance :
±30%
Nonstandard
Quality Factor-Min (at L-nom) :
10
Test Frequency :
0.1MHz
Current Rating :
610mA
HTS Code :
Number of Pins :
Current - Saturation :
1A
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Height :
1.8mm
Published :
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductance :
10μH
Q @ Freq :
10 @ 2.52MHz
Datasheets
PM42S-100-RC
Bourns, Inc. PM42S-100-RC
PM42S-100-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD