PM428S-820-RC
Mfr.Part #
PM428S-820-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 82UH 560MA 520MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Series :
PM428S
Height :
2.8mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-40°C
DC Resistance (DCR) :
520mOhm Max
Length :
4.8mm
Current - Saturation :
320mA
Type :
Wirewound
Depth :
5mm
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Published :
Shielding :
Shielded
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Tolerance :
±30%
Q @ Freq :
8.6 @ 2.52MHz
Max DC Current :
560mA
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance :
82μH
Package / Case :
Nonstandard
Width :
4.8mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Base Part Number :
PM428S
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
560mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Datasheets
PM428S-820-RC
PM428S-820-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD