PM428S-560-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM428S-560-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 56UH 700MA 320MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Radiation Hardening :
No
Published :
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e2
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
9 @ 2.52MHz
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
yes
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.8mm
Series :
PM428S
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductance :
56μH
Current - Saturation :
410mA
Max DC Current :
700mA
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Tolerance :
±30%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
320mOhm Max
Pbfree Code :
Depth :
5mm
Test Frequency :
0.1MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
PM428S-560-RC
PM428S-560-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD