PM428S-2R7-RC
Mfr.Part #
PM428S-2R7-RC
Description
FIXED IND 2.7UH 2.35A 30MOHM SMD
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
92MHz
Series :
PM428S
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Current Rating :
2.35A
Height :
2.8mm
Current - Saturation :
1.8A
Inductance :
2.7μH
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
8.64 @ 7.96MHz
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Depth :
5mm
Max DC Current :
2.35A
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Mount :
Tolerance :
±30%
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
PM428S-2R7-RC
PM428S-2R7-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD