PM428S-220-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM428S-220-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 930MA 185MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
23MHz
Case/Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielding :
yes
Series :
PM428S
Current Rating :
930mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Published :
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e2
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
100kHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Tolerance :
±30%
Max DC Current :
930mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
22μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
5mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
185mOhm Max
Type :
Wirewound
Size / Dimension :
0.189Lx0.189W 4.80mmx4.80mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation :
720mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q @ Freq :
8.26 @ 2.52MHz
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Height :
2.8mm
Datasheets
PM428S-220-RC
PM428S-220-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD