PM3340-330M-RC
Mfr.Part #
PM3340-330M-RC
Description
FIXED IND 33UH 2A 80 MOHM SMD
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.512Lx0.402W 13.00mmx10.20mm
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Depth :
10.2mm
Current Rating :
2A
Test Frequency :
100kHz
REACH SVHC :
No SVHC
Case/Size Code :
Max DC Current :
4A
Height Seated (Max) :
0.453 11.50mm
2
RMS Current (Irms) :
2A
Series :
PM3340
Wirewound
DC Current :
2A
Height :
11.5mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
33μH
JESD-609 Code :
e2
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ferrite
Construction :
RECTANGULAR
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Datasheets
PM3340-330M-RC
Bourns, Inc. PM3340-330M-RC
PM3340-330M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD