PM3316S-330M
Mfr.Part #
PM3316S-330M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 33UH 1.1A 334 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Depth :
10.2mm
Height :
5.2mm
Number of Functions :
1
DC Current :
1.2A
Case/Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
1.2A
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Copper/Nickel/Tin (Cu/Ni/Sn)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material - Core :
Ferrite
Military Standard :
Not
DC Resistance (DCR) :
160mOhm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
40 @ 2.52MHz
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
SMD/SMT
Inductance :
33μH
Package / Case :
Nonstandard
Test Frequency :
1kHz
Max DC Current :
1.2A
Current - Saturation :
1.56A
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Series :
PM3316S
Size / Dimension :
0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
yes
JESD-609 Code :
e2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Published :
Datasheets
PM3316S-330M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD