PM3316-221M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM3316-221M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 220UH 700MA 780MOHM SM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Series :
PM3316
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
Type :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
33
Inductance :
220μH
DC Resistance (DCR) :
780mOhm
Packing Method :
TR, 13 INCH
RMS Current (Irms) :
700mA
Inductance Tolerance :
20%
Military Standard :
Not
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Q @ Freq :
33 @ 50kHz
Q Factor :
33
Weight :
2.700009g
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Number of Terminations :
2
Height :
5mm
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Mount :
Surface Mount
DC Current :
700mA
Test Frequency :
1kHz
Depth :
10.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
800mA
Number of Pins :
2
Current Rating :
800mA
Number of Functions :
1
Datasheets
PM3316-221M-RC
Bourns, Inc. PM3316-221M-RC
PM3316-221M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD