PM3316-1R5M
Mfr.Part #
PM3316-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 6.4A 10 MOHM SMD
Depth :
10.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Series :
PM3316
Current - Saturation :
8A
Q @ Freq :
50 @ 3MHz
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
95MHz
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
1
Q Factor :
50
Packing Method :
TR, 13 INCH
Test Frequency :
1kHz
Current Rating :
6.4A
Inductance :
1.5μH
Height :
5mm
DC Resistance (DCR) :
9mOhm
Height Seated (Max) :
0.209 5.30mm
Type :
Wirewound
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max DC Current :
6.5A
Datasheets
PM3316-1R5M
Bourns, Inc. PM3316-1R5M
PM3316-1R5M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD