PM3308-470M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM3308-470M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 800MA 390MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e2
Depth :
9.5mm
Terminal Finish :
Tin/Nickel/Copper (Sn/Ni/Cu)
Max DC Current :
1A
HTS Code :
Shielding :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Lead Pitch :
7.62mm
Test Frequency :
100kHz
Series :
PM3308
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance :
47μH
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
DC Resistance (DCR) :
390mOhm Max
Current Rating :
800mA
Size / Dimension :
0.512Lx0.374W 13.00mmx9.50mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Packing Method :
TR
Tolerance :
±20%
Height :
3mm
Datasheets
PM3308-470M-RC
Bourns, Inc. PM3308-470M-RC
PM3308-470M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD