PM32-121M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM32-121M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 120UH 220MA 3.2OHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating :
220mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
JESD-609 Code :
e2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Test Frequency :
1kHz
Inductance :
120μH
Type :
Wirewound
Number of Functions :
1
Max DC Current :
220mA
Size / Dimension :
0.118Lx0.110W 3.00mmx2.80mm
Case/Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR
Shielding :
No
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
40 @ 796kHz
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
3.2Ohm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Depth :
3.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Saturation :
250mA
DC Resistance (DCR) :
3.2Ohm Max
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height :
2.8mm
Terminal Finish :
Silver/Nickel/Tin (Ag/Ni/Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Series :
PM32
Material - Core :
Ferrite
Datasheets
PM32-121M-RC
Bourns, Inc. PM32-121M-RC
PM32-121M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD