PM2248.223NLT
Mfr.Part #
PM2248.223NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Description
IND COMPOSITE 17X16X13 SMT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Reel
Brand :
Current - Saturation (Isat) :
22A
Inductance :
22 µH
Pulse
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Fixed Inductors
Material - Core :
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
13.86mOhm Max
RoHS :
Details
Product Category :
Power Inductors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Tolerance :
±20%
Series :
PM2248
Product :
Power Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Current Rating (Amps) :
17 A
Size / Dimension :
0.689" L x 0.650" W (17.50mm x 16.50mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Frequency - Self Resonant :
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Shielding :
Shielded
Type :
Molded
Datasheets
PM2248.223NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD