PM2205.472NLT
Mfr.Part #
PM2205.472NLT
Description
FIXED IND 4.7UH 8.5A 18.4MOHM SM
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
6.8 mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Molded
Diameter :
DC Resistance (DCR) :
18.4mOhm Max
Width :
6.6 mm
Current - Saturation (Isat) :
10.5A
Test Frequency :
100 kHz
Size / Dimension :
0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm
Material - Core :
Core Type :
Height :
5 mm
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Saturation Current :
8 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Material :
Composite
Series :
PM2205.XXXNLT
Current Rating (Amps) :
8.5A
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Features :
RoHS :
Details
Qualification :
Inductance :
4.7μH
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
10.5A
Datasheets
PM2205.472NLT
Pulse Electronics PM2205.472NLT
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD