PM2205.222NLT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM2205.222NLT
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 13A 8.5MOHM SMD
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Width :
6.6 mm
Frequency - Self Resonant :
Features :
Length :
6.6 mm
Application :
Automotive
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Product :
Power Inductors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Style :
PCB Mount
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
8.5mOhm Max
Product Category :
Power Inductors - SMD
Pulse
Size / Dimension :
0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating (Amps) :
13A
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation :
16A
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Test Frequency :
100 kHz
Q @ Freq :
Ratings :
AEC-Q200
Core Type :
Molded
Current - Saturation (Isat) :
16A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
SMD
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Inductance :
2.2μH
Series :
PM2205.XXXNLT
Material - Core :
Self Resonant Frequency :
Brand :
Saturation Current :
12 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Molded
Core Material :
Composite
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
PM2205.222NLT
Pulse Electronics PM2205.222NLT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD