PM2120-5R6M-RC
Mfr.Part #
PM2120-5R6M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 5.6UH 15.6A 5 MOHM SMD
Series :
PM2120
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Bulk
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Depth :
25.4mm
JESD-609 Code :
e1
Inductance Tolerance :
20%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
15.6A
Construction :
Epoxy Resin
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.820 20.83mm
Inductance :
5.6μH
HTS Code :
Type :
Toroidal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
15.6A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Package / Case :
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
Height :
20.83mm
Material - Core :
Iron
Shielding :
No
Number of Pins :
2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Packing Method :
Box
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Datasheets
PM2120-5R6M-RC
Bourns, Inc. PM2120-5R6M-RC
PM2120-5R6M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD