PM2120-391K
Mfr.Part #
PM2120-391K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 390UH 3.5A 108MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
RMS Current (Irms) :
3.5A
Type :
Toroidal
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current Rating :
3.5A
DC Resistance (DCR) :
108mOhm Max
JESD-609 Code :
e1
Material - Core :
Iron
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
DC Current :
3.5A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
1kHz
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Tolerance :
10%
Published :
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
Box
Inductance :
390μH
Series :
PM2120
Height :
19.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
3.5A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Military Standard :
Not
Shielding :
Unshielded
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Depth :
25.4mm
Number of Terminations :
2
Construction :
Epoxy Resin
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.780 19.81mm
Datasheets
PM2120-391K
Bourns, Inc. PM2120-391K
PM2120-391K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD