PM2120-330K-RC
Mfr.Part #
PM2120-330K-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 33UH 10.1A 13 MOHM SMD
Fixed Inductors
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
10.1A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Military Standard :
Not
Packaging :
Bulk
Current Rating :
1.1A
Published :
Packing Method :
Box
Shielding :
No
Number of Functions :
1
Max DC Current :
10.1A
Depth :
25.4mm
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Inductance :
33μH
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e1
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
DC Current :
10.1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
20.83mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
PM2120
DC Resistance (DCR) :
13mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Toroidal
Height Seated (Max) :
0.820 20.83mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Tolerance :
10%
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Resistance :
13mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Number of Pins :
2
HTS Code :
Test Frequency :
1kHz
Construction :
Epoxy Resin
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Material - Core :
Iron
Datasheets
PM2120-330K-RC
Bourns, Inc. PM2120-330K-RC
PM2120-330K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD