PM2120-220K
Mfr.Part #
PM2120-220K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 22UH 11A 11 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Construction :
Epoxy Resin
Number of Pins :
2
DC Current :
11A
Published :
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
18 Weeks
Test Frequency :
1kHz
Packing Method :
Box
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
11A
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Type :
Toroidal
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Material - Core :
Iron
Number of Terminations :
2
Current Rating :
11A
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.820 20.83mm
JESD-609 Code :
e1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
11mOhm Max
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Depth :
25.4mm
ECCN Code :
EAR99
Inductance Tolerance :
10%
Series :
PM2120
Shielding :
No
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Nonstandard
Height :
20.83mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Military Standard :
Not
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
22μH
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Datasheets
PM2120-220K
Bourns, Inc. PM2120-220K
PM2120-220K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD