PM2110-3R9M-RC
Mfr.Part #
PM2110-3R9M-RC
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 3.9UH 15.1A 4 MOHM SMD
1 (Unlimited)
Height :
14.48mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance Tolerance :
20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Current Rating :
15.1A
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Current :
15.1A
Series :
PM2110
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Material - Core :
Iron
Test Frequency :
1kHz
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Max DC Current :
15.1A
Inductance :
3.9μH
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
0.570 14.48mm
Type :
Toroidal
Shielding :
No
Depth :
25.4mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Datasheets
PM2110-3R9M-RC
Bourns, Inc. PM2110-3R9M-RC
PM2110-3R9M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD