PM2110-270K
Mfr.Part #
PM2110-270K
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 27UH 8.2A 14 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
16 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
No
Package / Case :
Nonstandard
Radiation Hardening :
No
DC Current :
8.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
25.4mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Height :
13.72mm
Inductance Tolerance :
10%
Current Rating :
8.2A
Tolerance :
±10%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Type :
Toroidal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance :
27μH
Max DC Current :
8.2A
Published :
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.540 13.72mm
Number of Functions :
1
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Bulk
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
14mOhm Max
Number of Pins :
2
Material - Core :
Iron
Test Frequency :
1kHz
Number of Terminations :
2
Series :
PM2110
Datasheets
PM2110-270K
Bourns, Inc. PM2110-270K
PM2110-270K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD