PM2110-1R0M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM2110-1R0M
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 22.7A 2 MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Depth :
25.4mm
JESD-609 Code :
e1
Shielding :
No
Termination :
SMD/SMT
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max DC Current :
22.7A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.570 14.48mm
HTS Code :
Number of Functions :
1
Tolerance :
±20%
Series :
PM2110
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Current Rating :
22.7A
Height :
14.48mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductance :
1μH
Size / Dimension :
1.201Lx1.000W 30.50mmx25.40mm
Type :
Toroidal
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Test Frequency :
1kHz
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DC Resistance (DCR) :
2mOhm Max
Material - Core :
Iron
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Datasheets
PM2110-1R0M
Bourns, Inc. PM2110-1R0M
PM2110-1R0M-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD