PM125SH-101M-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PM125SH-101M-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.7A 180MOHM SMD
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Inductance :
100μH
Q @ Freq :
26 @ 796kHz
Size / Dimension :
0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
HTS Code :
DC Current :
1.7A
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
PM125SH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packing Method :
TR
Height :
6mm
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Surface Mount
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
26
Case/Size Code :
Depth :
12.8mm
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
1.7A
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Nonstandard
Resistance :
180mOhm
Termination :
SMD/SMT
Military Standard :
Not
Current Rating :
1.7A
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Type :
Wirewound
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Shielding :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
6.07MHz
Datasheets
PM125SH-101M-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD